Co wziąć pod uwagę podczas wyboru bryczesów jeździeckich?

Komentarze (0)

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru bryczesów jeździeckich?

Każda dyscyplina jeździecka ma swoją specyfikę, do której powinniśmy dopasować ubiór. W jeździectwie jest to szczególnie ważne — swoboda ruchów okazuje się kluczowa, by dobrze czuć się w siodle i móc komunikować się z koniem poprzez dosiad i inne pomoce. Jednym z podstawowych elementów ubioru jeźdźca są bryczesy. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnego modelu dla siebie?

Już w trakcie pierwszych lekcji jazdy konnej można wyczuć, że nieodpowiednio dopasowane spodnie — zwykłe jeansy lub dresy — niezbyt dobrze sprawdzają się w siodle. Mogą uwierać i ograniczać ruchy, psując przyjemność z jazdy i utrudniając naukę. Tymczasem bryczesy nie muszą być drogie i jeśli planujemy regularne uczęszczanie na treningi jazdy konnej, warto kupić sobie dopasowany model. Kiedy jednak zajrzymy na strony sklepów jeździeckich, ogromny wybór może wywołać poczucie zagubienia. Które bryczesy wybrać?

Wybieramy bryczesy jeździeckie

Każdy jeździec zauważy różnicę i doceni komfort, jaki dają dobrze dobrane bryczesy. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru, by bryczesy jeździeckie spełniły nasze oczekiwania. Oprócz oczywistego wyboru — bryczesy damskie, męskie lub dla dziecka — mamy jeszcze kilka istotnych kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Pełny lej lub lej kolanowy

Bryczesy jeździeckie różnią się od zwykłych spodni tzw. lejem, czyli antypoślizgowym wzmocnieniem, które zwiększa stabilność w siodle i wydłuża ich żywotność. Wyróżniamy dwa warianty:

  • Pełny lej — biegnie od połowy łydki, po wewnętrznej stronie nóg, obejmuje także pośladki
  • Lej kolanowy (lej krótki, półlej) — obejmuje tylko kolana w miejscu, gdzie stykają się z siodłem.

Pełny lej jest chętnie wybierany przez ujeżdżeniowców, dla których bardzo ważny jest odpowiedni dosiad. To także dobry wybór dla początkujących jeźdźców, ponieważ lepsza przyczepność do siodła zwiększa poczucie bezpieczeństwa i ułatwia utrzymanie równowagi na początkowym etapie nauki.

Lej kolanowy jest dla wielu osób znacznie wygodniejszy. Chętnie korzystają z niego skoczkowie. Osoby, które trenują skoki przez przeszkody, częściej jeżdżą kłusem anglezowanym lub w półsiadzie, więc nie potrzebują tak dużej „asekuracji” jak ujeżdżeniowcy. Dodatkowo bardziej dynamiczna dyscyplina wymaga często szybkich reakcji, a pełny lej potrafi naprawdę mocno „trzymać w siodle”.

Materiał leja

Oprócz wyboru pomiędzy krótkim lejem i pełnym lejem musimy także zastanowić się, z jakiego materiału ma być wykonany ten, na który się zdecydujemy. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są leje silikonowe. Warto zachować ostrożność — leje tego typu są bardzo dobre, jednak mają różne stopnie lepkości. Jeśli wybierzemy za słaby lub za mocny, może nie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Mniej popularne są bryczesy z lejem skórzanym lub zamszowym. One również dość dobrze spełniają swoją funkcję, a dodatkowo stanowią dobre wzmocnienie najważniejszych części bryczesów, jednak są dość sztywne i mogą wpływać na komfort jazdy, a latem mocno grzeją i słabo przepuszczają powietrze. Stosuje się też leje materiałowe, które stanowią po prostu drugą warstwę materiału naszytą w odpowiednich miejscach. Zwykle ta ostatnia opcja jest najtańsza, jednak nie ma żadnych dodatkowych funkcji poza wzmocnieniem materiału w odpowiednich miejscach i wydłużeniem żywotności bryczesów.

Bryczesy dostosowane do pory roku

Jeśli lubisz spędzać czas z końmi bez względu na pogodę, warto szczególnie zadbać o dobór ubrań. Bryczesy ocieplane świetnie sprawdzą się zimą, a latem możemy wybrać najcieńsze modele, czyli legginsy jeździeckie. Okazuje się to bardzo praktyczne, ponieważ kiedy siedzimy w siodle, nasze nogi są najbardziej wystawione na warunki atmosferyczne. Kiedy wybieramy bryczesy na lato, warto dodatkowo zwrócić uwagę, czy są wykonane z tkaniny blokującej dostęp promieniowania UV do skóry.

Dodatkowo możemy wybrać bryczesy na zawody lub na codzienne treningi, z wysokim, średnim lub niskim stanem, modele w ulubionym kolorze czy z takimi praktycznymi detalami jak kieszeń na telefon. Diabeł tkwi w szczegółach, a okazuje się, że tych bryczesy mają całkiem sporo — dzięki temu każdy jeździec może znaleźć coś dla siebie.

BRYCZESY

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć