Jak walczyć z wrzodami u koni? Skuteczne produkty i prawidłowe żywienie

Komentarze (0)

Jak walczyć z wrzodami u koni? Skuteczne produkty i prawidłowe żywienie

Wrzody żołądka to powszechny problem wśród koni, szczególnie tych, które są poddawane stresującym sytuacjom, intensywnej pracy lub zmianom w otoczeniu. W dzisiejszym wpisie omówimy, jakie produkty mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu wrzodom u koni, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na odpowiednie żywienie.

Jakie są przyczyny powstawania wrzodów u koni?

Żołądek konia stale produkuje kwas żołądkowy, by trawić pokarm, jednak brak regularnego dostępu do jedzenia może zaburzyć równowagę między kwasem, a błoną śluzową żołądka. Kiedy pokarm nie zostanie dostarczony przez jakiś czas, kwasu żołądkowego jest za dużo co prowadzi do uszkodzeń ścian żołądka i błony śluzowej, powodując powstanie wrzodów. Warto zauważyć, że konie naturalnie jedzą przez większość dnia, a ograniczone przemieszczanie się oraz stres związany z użytkowaniem sportowym mogą zwiększać ryzyko wrzodów.

Jakie są objawy choroby wrzodowej u koni?

Choroba wrzodowa nie zawsze jest łatwa w rozpoznaniu, zwierzęta często maskują ten problem. Zachowania, które mogą być wskazywać na problem z wrzodami, to m.in. utrata apetytu, częste brykanie, pogorszenie kondycji, matowa sierść, łykanie i zgrzytanie zębami oraz najważniejsze - tkliwość okolic brzucha i słabizny. Te objawy są podstawą do konsultacji z lekarzem weterynarii oraz wykonania badania gastroskopowego.

Jak dbać o dietę konia wrzodowego?

Zadbanie o odpowiednią dietę jest kluczem do zapobiegania wrzodom i wymaga również dużo uwagi podczas leczenia konia. Pasza dla chorego wierzchowca powinna mieć niską zawartość skrobi i cukru oraz wysoką zawartość włókna. W tym przypadku należy unikać pasz z owsem, ze względu na zawartość skrobii (ponad 50%), która dodatkowo podrażnia chory żołądek.

PASZE I SUPLEMENTY NA WRZODY

Konia wrzodowego powinno się karmić często, ale małymi dawkami. Podstawą jest stały dostęp do dobrej jakości siana. Najpopularniejszą paszą, która pomaga zaleczyć wrzody jest Brandon XS. Dla koni, które są w stałym treningu i potrzebują dodatkowej energii można łączyć Brandon XS i Struktur Energetikum bez zbóż. Do każdego posiłku warto dodać też sieczkę, która nie posiada twardych elementów łodyg. Najlepiej sprawdzi się sieczka z lucerny Luzerne+, która buforuje pH żołądka, dzięki zawartości wartościowego wapnia i białka. Sieczkę warto również podawać przed każdym wysiłkiem fizycznym, aby ochronić ściany żołądka.

W zależności od zapotrzebowania konia, jako dodatek do diety można stosować również wysłodki. W naszym sklepie znajdziesz wysłodki stworzone specjalnie dla koni o wrażliwym układzie pokarmowym - MEBIO Gastro Fiber Beet lub WES Gastro Beet.

Jeżeli twój koń ma słabo rozwiniętą muskulaturę lub jest koniem starszym, który ma tendencje do występowania wrzodów, polecamy zapoznać się z produktem Rice Gastro.

W Passion Horse znajdzie się również produkt dla koni ze skłonnościami do alergii - MEBIO Grain Free Balancer. Jest to włókniste musli bezzbożowe, bez dodatku częstego alergenów jakimi są lucerna oraz soja. Produkt charakteryzuje się podwyższonym poziomem witamin i minerałów, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla koni na diecie o niskiej zawartości skrobi. Sprawdzi się także w menu tych zwierząt, które wymagają niewielkiej ilości pokarmu do uzupełnienia diety opartej na paszy objętościowej oraz dla koni nietolerujących formy sieczki, by spowolnić pobieranie posiłku.

Mesz stworzony specjalnie dla koni z problemami z układem pokarmowym Gastro Mesh i Brandon C-mash.

PASZE SPECJALNE

Jakie oleje i suplementy stosować w diecie konia z wrzodami?

Na rynku dostępne są suplementy opracowane z myślą o koniach cierpiących na wrzody, które doskonale uzupełnią leczenie. Najpopularniejszymi produktami są Brandon+ Gastro Balsam oraz GastroGel. Skutecznie łagodzą owrzodzenia i mogą być też stosowane osłonowo u koni, które są zagrożone wystąpieniem wrzodówBrandon+ to połączenie różnych olejów, a GastroGel został wzbogacony o bioaktywne peptyd -i kolagen typu I i III oraz elastyny.

Asecurol, czyli kliniczny preparat osłonowy, dedykowany dla koni leczonych lekami sterydowymi i niesterydowymi oraz poddanym antybiotykoterapii lub leczeniu wrzodowemu. Minimalizuje skutki uboczne leczenia farmakologicznego i jego negatywny wpływ na stan błony śluzowej przewodu pokarmowego. Hamowanie wydzielanie związków powodujących stan zapalny i alergie. Działa powlekająco i osłaniająco na układ pokarmowy.

Dobra flora bakteryjna w jelitach to podstawa do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zaopatrzyć się również w probiotyk proBIOM+. Jest to micelarna emulsja probiotyczna przeznaczona dla koni cierpiących na dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunki, alergie pokarmowe, obniżoną odporność, zaburzone wchłanianie, chorobę wrzodowa oraz dla koni w trakcie intensywnego użytkowania.

suplementy

Herbata dla koni wrzodowych

W naszej ofercie znajdziesz również herbatę, która złagodzi objawy i przyniesie ulgę koniowi, który cierpi na wrzody. GastroRepair to herbatka, która skutecznie stabilizuje pH żołądka, niosąc ulgę w stanach zapalnych żołądka i jelit. Preparat jest bogaty w wysoce przyswajalne, organiczne substancje. Zawiera flawonoidy oraz przeciwutleniacze, witaminy A, B, C oraz E, a także związki mineralne tj. żelazo, magnez, miedź, cynk, sód, potas, fosfor, wapń, krzem oraz mangan.

Redukcja skrobi i ogólnej dawki pasz może zmniejszać ilość dostarczanej energii koniom w treningu. Można to zrekompensować, dodając olej do codziennej diety konia, najlepiej bogaty w kwasy z grupy Omega np. Leinol.

Dla koni nerwowych, podatnych na stres dobrze sprawdzi się Magnez+ lub Magnez + B12, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy, ale również mięśniowy.

HERBATA NA WRZODY

Wrzody u konia - najważniejsza profilaktyka

Choroba wrzodowa u koni jest problemem coraz częściej występującym, ale łagodzenie jej objawów jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie, suplementacji i stosowaniu specjalistycznych produktów. Ważne jest również regularne monitorowanie zdrowia konia oraz konsultacja z weterynarzem w przypadku podejrzenia wrzodów żołądka. Zapobieganie jest kluczowe, dlatego warto inwestować w odpowiednią opiekę i żywienie koni, aby mogły cieszyć się dobry zdrowiem i samopoczuciem!

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć