Czy mój koń potrzebuje dodatkowej paszy?

Komentarze (0)

Czy mój koń potrzebuje dodatkowej paszy?

 

Jednym z częściej zadawanych przez was pytań jest to czy mój koń potrzebuje dodatkową pasze? Jeżeli mamy do czynienia z koniem sportowcem lub takim, który ma problem np.  metaboliczny, potrzebuje więcej energii lub przeciwnie wyciszenia odpowiedź jest prosta, ponieważ producenci oferują szeroki wybór pasz i suplementów. (pasze dla konii Mebio build up, Struktur Energetikum, Equigard, Brandon XS Standard, Reformmusli G, Anti-Stress Krauterpellet).

Zastanawiasz się czy karminie owsem, sianem i trawą wystarczy?

Zróżnicowana dieta dla człowieka jest źródłem zdrowia, nie inaczej jest w przypadku koni.  Dzisiaj karmienie owsem, sianem i trawą to często za mało. Dlaczego? Głównym problemem jest jakość, odpowiednie proporcje oraz indywidualne potrzeby naszego konia.

Owies czyli najczęściej podawana pasza treściwa. Niestety już na polu nasz owies może mieć niewystarczającą ilość związków mineralnych, ze względu na wyjałowienie pól przez intensywną gospodarkę. Kolejnym ważnym elementem jest przechowywanie. W momencie zebrania owies powinien być schłodzony do temperatury 20 stopni Celsjusza i dosuszony, tak by jego wilgotność nie przekraczała 14%. Dla zachowania najlepszej jakości powinien być przechowywany w pomieszczeniach, w których panuje temperatura pokojowa i wilgotność ok 10%. Niestety zachowanie takich warunków przez cały rok jest prawie niemożliwe. Przez co owies może mieć  wysoką zawartość wolnych kwasów tłuszczowych oraz zarodniki pleśni i grzybów.

Element niezbędny w żywieniu koni – Siano

Siano czyli podstawowa pasz objętościowa, element niezbędny w żywieniu koni. Jak trudno jest zdobyć dobrej jakości siano, wie każdy kto choć raz zmierzył się z tym tematem. Pierwszy problem może stanowić łąka. Najlepsza dla koni powinna zawierać kilka gatunków traw, zioła i niewielką ilość roślin motylkowych. Nie mogą znaleźć się na niej rośliny trujące. Drugi problem to moment zbioru. Najlepsze siano jest z pierwszego pokosu wykonane na początku okresu kwitnienia traw. Kolejnym ważnym elementem jest pogoda. Podczas suszenia siano nie może zmoknąć i najlepiej żeby leżało na łące jak najkrócej. Tylko dobrze zebrane jest w stanie zachować jak najwięcej wartościowych składników. Siano powinno być przechowywane pod dachem w przewiewnym miejscu. 

Zastanawiasz się co jest najbardziej naturalnym pokarmem dla twojego konia ?

Trawa czyli najlepszy pokarm dla koni, najbardziej naturalny. Niestety nie każdy koń ma możliwość wypasać się na zielonej łące, ale i w tym przypadku musimy uważać. Przede wszystkim jest to pokarm niestały, mam tu na myśli różną zawartość składników odżywczych zależną od fazy wzrostu traw, składu gleby, brakiem opadów lub ich nadmiarem. Szacuje się, że w Polsce sezon pastwiskowy trwa ok 180 dni, chociaż są miejsca gdzie konie korzystają z łąk cały rok. Jeżeli koń zjada trawę tylko w sezonie, musimy go do niej przyzwyczaić, stopniowo zwiększając długość wypasu. Trzy konie wypasane razem na tej samej łące, mające podobny wysiłek fizyczny mogą różnie wykorzystywać to co jedzą. Po czym to poznać? Jeden będzie miał nadwagę, drugi będzie w normie, a trzeci niedowagę. Dzieje się tak ze względu na różny metabolizm.

Uzasadnienie podawania dodatkowej paszy dla koni

W związku z tym, że większość pokarmów, które podajemy naszym koniom ma obniżoną wartość, podawanie dodatkowej paszy jest uzasadnione. Bardzo trudne i czasochłonne jest stworzenie samemu dobrze zbilansowanej paszy, można popełnić dużo błędów, a skutki odbiją się na zdrowiu naszego konia.

Szeroki wybór producentów pasz do koni

W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór producentów pasz dla koni, jednym z nich jest st. Hippolyt. Najczęściej polecaną przez nas paszą dodatkową dla koni lekko i średnio pracujących jest Hippovet Krauter musli. Zawiera Płatki jęczmienne 31%, płatki kukurydziane 12,5%, melasa z buraków cukrowych 6,6%, sieczka z lucerny 6%, otręby pszenne 5,7%, wytłoki jabłkowe 5%, kiełki kukurydzy 5%, syrop jabłkowy 4,3%, siemię lniane 2,8%, zioła (rozmaryn, koper włoski, rumianek, majeranek, ekstrakt ziołowy) 2,7%, wysłodki buraczane 2,5%, oleje tłoczone na zimno (lniany, słonecznikowy, kukurydziany) 2,5%, otręby owsiane 2,2%, sól 1,8%, kiełki jęczmienne 1,5%, mix olejów 1,2%, ekstrakt z pestek winogron 0,8%, puder z alg morskich 0,8%, drożdże piwne 0,5%, fumaran magnezu 0,5%, czosnek 0,2%, nasiona słonecznika 0,2%, kminek czarny 0,1%. A także prebiotyki, witaminy, mikroelementy i makroelementy.

Zastosowanie paszy dla konia odejmuje sporo obowiązków

W trosce o dobro naszych koni warto jest wzbogacić ich dietę o dobrze zbilansowaną pasze Hippovet Krauter musli, i nie martwić się czy w tym roku udało nam się zebrać dobrej jakości siano lub codziennie mierzyć temperaturę oraz wilgotności w miejscu, w którym przechowujemy owies.

Nowy pokarm należy wprowadzać stopniowo, a ilość zależy od tego co koń aktualnie dostaje do jedzenia. Polecamy zacząć od ok 1/4 miarki (1 kg) i odjąć tyle samo owsa. Dla pokrycia dziennego zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy zaleca się podawanie 100 g paszy na 100 kg masy ciała. Czyli koń o masie 550 kg powinien dostać ponad pół miarki paszy Hippovet Krauter musli na dzień. Ilość paszy można zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od jakości podawanego owsa, siana, trawy oraz od oceny wizualnej kondycji konia.

PASZE DLA KONI

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć